You are here:Start>Forum>Forum>TOYOTA>Jak sprawdzić ważność opon?

Forgot password? | Forgot username?

Jak sprawdzić ważność opon?

Jak sprawdzić ważność opon?

Przymierzam się do zakupu kompletu opon zimowych do mojej Toyoty ale nie bardzo wiem jak sprawdzić gdzie jest data ważności na oponie i w ogóle jak poznać czy taka opona jest stara czy nowa. Ze względów finansowych mam zamiar kupić opony używane więc chciałabym dokładnie sprawdzić ich ważność. Tyle się słyszy o oszustach, że każda rada się przyda nowyt/smile Z góry dziękuję.

Administrator has disabled public posting. Please login or register in order to proceed.

Re: Jak sprawdzić ważność opon?

Datę produkcji znajdziesz na boku opony, jest to ciąg liter i czterech cyfr. Cztery ostatnie cyfry mówią o dacie produkcji np 2409 to 24 tydzień roku 2009. Generalnie nie ma ustalonej daty ważności opony ale producenci zalecają, aby nie stosować opon starszych niż 10 letnie. Wiąże się to z utratą pewnych właściwości, a tym samym spadkiem bezpieczeństwa. Oczywiście wszystko zależy w jaki warunkach opony są przechowywane.
Najważniejszy przy kupnie opon używanych jest ich stan tzn. wysokość bieżnika - dopuszczalna wartość wynosi 1,6 mm, dodatkowo wszelkie uszkodzenia, wytarcia, przebicia czy deformacja. Najlepiej jak zapytasz o gwarancję.
Obecnie coraz więcej zakładów dba o jakość sprzedawanych opon ale wiadomo, że lepiej pozostac czujnym.

Administrator has disabled public posting. Please login or register in order to proceed.

Re: Jak sprawdzić ważność opon?

Data produkcji opony zakodowana jest w tak zwanym numerze DOT. Numer ten składa się z 12 znaków (litery i cyfry) a cztery ostatnie cyfry w tym ciągu są datą produkcji.
Dwie pierwsze cyfry to tydzień a dwie kolejne to rok produkcji. Czyli jeśli cztery ostatnie cyfry to 2513, wiemy że opona została wyprodukowana w 25-tym tygodniu 2013r.
Numer DOT zawsze znajdziemy na bocznej ściance opony.

Co do terminu ważności to opony nie są towarem łatwo psującym się więc takiej daty ważności nie posiadają.
Co ciekawe, za oponę NOWĄ uważa się oponę maksymalnie 5-cio letnią, która była składowana i przechowywana w odpowiednich warunkach. Tak więc nawet 5-cio letnią oponę można bez obaw kupić i użytkować w pełnym zakresie bez obaw o utratę właściwości trakcyjnych.

Na twoim miejscu bardziej bym zwrócił uwagą czy opony, które masz zamiar kupić były odpowiednio przechowywane. Jeśli opony są trzymane na zewnątrz to od razu odpuść tego sprzedawcę. Nawet zadaszenie nie pomaga.

Opony powinny być przechowywane w zamkniętym pomieszczeniu z dala od grzejników i w temperaturze pomiędzy 8-20 stopniami Celsjusza. Pomieszczenie powinno też być wentylowane i raczej z małym naświetleniem.

Mam nadzieję że pomogłem.

Administrator has disabled public posting. Please login or register in order to proceed.

Re: Jak sprawdzić ważność opon?

uściślając to nowa opona to taka, która ma nie więcej niż 3 lata a nie 5 lat jak kolega błędnie podał. A jeśli chodzi o inne wskazówki to jak najbardziej wszystko się zgadza tylko należałoby się dobrze zastanowić czy aby nie dołożyć kilku groszy więcej i kupić nowych opon ze środkowej półki. Na takich używkach można się nieźle przejechać.

Administrator has disabled public posting. Please login or register in order to proceed.

Re: Jak sprawdzić ważność opon?

Zastanawiam się ile naprawdę zaoszczędzisz na komplecie używanych opon. Nowe zimówki dostaniesz już od 88zł za sztukę np Dębica a do tego wiele firm ma w swojej ofercie promocje na zakup kompletu opon. Radzę poszukać bo może się okazać, że różnica niewielka.

Administrator has disabled public posting. Please login or register in order to proceed.

Re: Jak sprawdzić ważność opon?

Tutaj jeszcze możesz się dowiedzieć jakie jeszcze informacje znajdują się na oponach.

http://www.oponeo.pl/artykul/data-produkcji-opony-i-inne-oznaczenia-opon

Edited by: Loki - Sep-16-2014 15:56:05

Administrator has disabled public posting. Please login or register in order to proceed.

Re: Jak sprawdzić ważność opon?

Myślałam o oponach bieżnikowanych takich na które dają gwarancję...

Administrator has disabled public posting. Please login or register in order to proceed.

Re: Jak sprawdzić ważność opon?

Dodam jeszcze że nastawiałam sie na zakup opon Michelin Energy Saver w cenie 90zł za sztukę wiec to duża różnica bo nowa kosztuje prawie 300zł

Administrator has disabled public posting. Please login or register in order to proceed.

Re: Jak sprawdzić ważność opon?

Twój wybór ale jak dla mnie to igranie z bezpieczeństwem, zwłaszcza w zimie gdzie warunki bywają dość trudne, opony bieżnikowane to dla mnie zwykłe dziadostwo.

Administrator has disabled public posting. Please login or register in order to proceed.

Re: Jak sprawdzić ważność opon?

Można oceniać jak się ma kasę ale jak człowiek nie ma to wiadomo, że każdy grosz sie liczy. Na opony bieżnikowane dają gwarancję wiec to nie do końca takie dziadostwo jak piszesz. Sam kilkakrotnie korzystałem z takich opon i tragedii nie było, wiadomo, że trzeba zachować dodatkową ostrożność w trudnych warunkach ale to tyczy się także nowych opon.

Administrator has disabled public posting. Please login or register in order to proceed.
There is 1 guest and 0 other users also viewing this topic

Board Info

Board Stats
 
Total Topics:
955
Total Polls:
0
Total Posts:
6105
User Info
 
Total Users:
559
Newest User:
Shakal85
Members Online:
0
Guests Online:
17

Online: 
There are no members online

Najnowsze

forum motoryzacyjne avatar
Autko niby fajnie wyposażone, nowocześnie. I...
in MINI
Oct-19-2018 23:29:44
forum motoryzacyjne avatar
Tak, na Allegro sprawdziłem cenę, faktycznie...
in DAEWOO
Oct-19-2018 23:27:14
forum motoryzacyjne avatar
Nie zmierzam się tu z nikim wykłócać na siłę,...
in HYUNDAI
Oct-19-2018 23:23:03
forum motoryzacyjne avatar
Nie zamierzam się tu z nikim wykłócać na siłę,...
in HYUNDAI
Oct-19-2018 23:22:59
forum motoryzacyjne avatar
Wziąłbym też pod uwagę Mazdę, te autka na...
in Ogólne
Oct-19-2018 23:14:32

Najnowsze wydarzenia

Sorry, no events.
Go to top