You are here:Start>Forum>Forum>Ogólne>Zdjęcie z fotoradaru i mandat dla kolegi z zagranicy?

Forgot password? | Forgot username?

Zdjęcie z fotoradaru i mandat dla kolegi z zagranicy?

Zdjęcie z fotoradaru i mandat dla kolegi z zagranicy?

Siemka Wszystkim!
Być może ktoś się orientuje jak wygląda kwestia wysyłania mandatów za granicę? Kilka dni temu przyszedł mi mandat za przekroczenie prędkości(zdjęcie z fotoradaru) ale to nie ja prowadziłem samochód tylko mój kumpel z Anglii. Teraz nie wiem czy mam podać jego dane i mandat przyjdzie na jego adres w Anglii czy mam podać siebie jako właściciela auta? Czy w ogóle policja wysyła mandaty za granicę? Wiem że te przepisy sie zmieniły ale nie bardzo wiem jak to teraz wygląda. Czy w ogóle muszę podawać kto kierował samochodem?

Dzięki za pomoc

Administrator has disabled public posting. Please login or register in order to proceed.

Re: Zdjęcie z fotoradaru i mandat dla kolegi z zagranicy?

Ostatnio była głośna sprawa właśnie o to że gościu nie chciał podać straży miejskiej kto kierował autem w chwili przekroczenie prędkości i zdjęcia przez fotoradar. Sprawa trafiła do sadu i sąd stwierdził, że nie ma możliwości egzekwowania takich danych bo jest ochrona danych osobowych, Tak więc w takim przypadku mandat może być nałożony na właściciela auta ale nie punkty karne. To się tyczy fotoradarów straży miejskiej bo z policją nie jest juz tak pięknie i konieczne jest wskazanie osoby która prowadziła samochód. Jest porozumienie europejskie i mandat będzie wysłany do Twojego kolegi do Anglii jeśli podasz, że to on prowadziła.

Administrator has disabled public posting. Please login or register in order to proceed.

Re: Zdjęcie z fotoradaru i mandat dla kolegi z zagranicy?

Jak otrzymałeś mandat z fotoradaru to wcale nie musisz podawać kto kierował samochodem. Napiszesz odręcznie, że jesteś właścicielem samochodu i że to nie ty prowadziłeś auto w chwili popełnienia wykroczenia ale nie pamiętasz kto wtedy prowadził. Tyle. Wtedy dostaniesz informację od Inspekcja Transportu Drogowego (bo to do niej należą fotoradar a nie do policji),że sprawa będzie skierowana do sądu ale sęk w tym że w takiej sytuacji oskarżycielem publicznym może być tylko policja. Dla policji jest to praca bardzo pracochłonna i się w to nie miesza dlatego ITD nie ma wyjścia i  wnioski o ukaranie właściciela samochodu bezpośrednio do sądu. Tam kierowca powołuje się na art. 17 par. 1, 3 i 4 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia i mówi że ITD nie ma wystarczających uprawnień aby być oskarżycielem publicznym. Sąd musi przyznać rację i sprawa jest umorzona. Takich wyroków zapadło bardzo dużo, to samo tyczy się mandatów od straży miejskiej. 

Administrator has disabled public posting. Please login or register in order to proceed.
There are 0 guests and 0 other users also viewing this topic

Board Info

Board Stats
 
Total Topics:
955
Total Polls:
0
Total Posts:
6105
User Info
 
Total Users:
559
Newest User:
Shakal85
Members Online:
0
Guests Online:
11

Online: 
There are no members online

Najnowsze

forum motoryzacyjne avatar
Autko niby fajnie wyposażone, nowocześnie. I...
in MINI
Oct-19-2018 23:29:44
forum motoryzacyjne avatar
Tak, na Allegro sprawdziłem cenę, faktycznie...
in DAEWOO
Oct-19-2018 23:27:14
forum motoryzacyjne avatar
Nie zmierzam się tu z nikim wykłócać na siłę,...
in HYUNDAI
Oct-19-2018 23:23:03
forum motoryzacyjne avatar
Nie zamierzam się tu z nikim wykłócać na siłę,...
in HYUNDAI
Oct-19-2018 23:22:59
forum motoryzacyjne avatar
Wziąłbym też pod uwagę Mazdę, te autka na...
in Ogólne
Oct-19-2018 23:14:32

Najnowsze wydarzenia

Sorry, no events.
Go to top